horse's head Jeździectwo horse dressage

Strona główna
Historia jeździectwa
Styl klasyczny
Styl westernowy
Jazda naturalna
Kontakt
HISTORIA

Za kolebkę sportu konnego i jeździectwa, uważamy Italię. W 1134 roku w Neapolu powstała pierwsza Akademia Jeździecka. Popierano tam jazdę na w pełni posłusznym wierzchowcu, poruszającym się w skróconych chodach. Dosiad jeźdźców był bardzo głęboki, strzemiona były wydłużone. Stosowano ostre kiełzna. Niechęć konia skutkowała drastycznymi karami (m. in. podkładano pod ogon zwierzęcia zapaloną słomę, kiedy ten nie chciał iść do przodu), a dobre zachowanie wynagradzali chwilowym brakiem kar.

Jednym z największych trenerów jeździectwa był królewski mistrz jazdy konnej - Ludwik XIV. Uczył ćwiczeń na równowagę i elastyczność jeźdźca. Opracował chody boczne, lotne zmiany nogi w galopie oraz klasyczny dosiad. Dążył do uzyskania konia rozluźnionego, spokojnego i posłusznego o regularnych i wygodnych dla jeźdźca chodach.

kon

W roku 1572 na polecenie Cesarza Maksymiliana II, powstała najsłynniejsza na świecie Hiszpańska Szkoła Jazdy. Trenowano tam siwe ogiery Lipicańskie, które nabywali jesienią, po ukończeniu 3,5 lat
- w pierwszym roku uczono je dyscypliny pod siodłem i  jeźdźcem, dzięki zwykłej, spokojnej jeździe
- w drugim roku poznawały ćwiczenia gimnastyczne prowadzące do zebrania, obniżenia zadu i uaktywnienia tylnych kończyn oraz podniesienia przodu z odpowiednim ustawieniem głowy i szyi. Pod koniec tego roku uczyły się piafu i pasażu, a potem oceniano ich przydatność do 'szkoły nad ziemią'
- trzeci i czwarty rok treningu obejmował lotne zmiany nogi w galopie, piruet, hiszpański kłus. Konie, które były szczególnie uzdolnione, uczono skoków

We Francji odpowiednikiem Hiszpańskiej Szkoły Jazdy była Cadre Noir w Saumur. Szkolono tam konie głównie na ujeżdżalni zwracając szczególną uwagę na ich zrównoważenie oraz lekkość ręki jeźdźca. W Anglii poważną pozycję pozyskała szkoła ks. Newcastle Wiliama Jamesa, a w Niemczech jeźdźca Georga Engelhardta von Lohneisena. Wszystkie wyżej wymienione szkoły przyznawały jeźdźcowi tytuł instruktora kiedy opanował on zasady jazdy maneżowej, dwa lata studiował 'wyższą szkołę' i przeszedł kurs jazdy terenowej z pokonywaniem naturalnych i sztucznych przeszkód.

Przewrotu w światowym jeździectwie dokonał Włoch - Federico Caprilli, uzdolniony jeździec Szkoły w Pinerolo. Ujeżdżał on młode konie w terenie dając im swobodę i możliwość naturalnego zrównoważenia się pod jeźdźcem. Starał się unikać wymagań sprzecznych z naturą konia zwracając dużą uwagę na jego psychikę. Był zwolennikiem dosiadu podążającego za ruchem konia i w żaden sposób go nie krępującego. System stworzony przez Caprilliego nazwano 'szkołą naturalną' i był on szczególnie przydatny w konkursach hipicznych.

 hubal

W latach 1924-1939 w Polsce w szkole grudziądzkiej przy udziale Karola Rommla, Leona Kona i Zahorskiego powstała swoista odmiana włoskiej szkoły jazdy. Ponieważ opanowali oni zarówno jazdę maneżową w szkołach Fillisa jak i 'szkołę naturalną' polska odmiana cechowała się większym opanowaniem koni dzięki starannemu ich ujeżdżeniu, lepszym oddziaływaniem na konia przy użyciu pomocy i dużą wszechstronnością jego wyrobienia. Jeżdżący tą metodą polscy jeźdźcy zwyciężali na wielu międzynarodowych zawodach i Olimpiadach zdobywając 18 Pucharów Narodów i 4 Medale Olimpijskie.