horse's head Jeździectwo horse dressage

Strona główna
Historia jeździectwa
Styl klasyczny
Styl westernowy
Jazda naturalna
Kontakt
STYL WESTERNOWY

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kontynentu amerykańskiego, podczas pracy na farmach i ranczach. W porównaniu do klasycznego (tzw. angielskiego) stylu jazdy, Western riding różni się sposobem wyszkolenia konia i jazdy na nim, jak również sprzętem jeździeckim i strojem. Jazda w tym stylu odbywa się na zupełnie luźnych wodzach w subtelnej i delikatnej komunikacji z perfekcyjnie wyszkolonym koniem. Przez cały okres treningu uczy się konia reagować na coraz lżejsze pociągnięcia za wodze i stopniowo zbliża się ręce coraz bliżej do siebie. Prowadzenie konia odbywa się na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia) dając efekt komunikacji z koniem przy użyciu jednej ręki.

Konkurencje naczęściej spotykane:

REINING

W Reinigu jest dostępnych 11 patternów. Wszystkie one składają się z tych samych elementów, wymienionych poniżej, ułożonych w różnej kolejności.

Koła — wykonywanie idealnie okrągłych kół w galopie. Rozróżnia się małe koła jechane powoli, oraz duże koła, przejeżdżane szybko.
Lotna zmiana nogi — wykonanie lotnej zmiany nogi na którą koń galopuje, dokładnie na środku areny.
Roll back — szybkie obrócenie na zadzie po uprzednim zatrzymaniu konia.
Spin — szybkie obroty konia na tylnej wewnętrznej nodze. Dobrze zrobiony koń nie powinien odrywać nogi od podłoża w czasie wykonywania spinu. Koń wykonuje 4 obroty w prawo i 4 w lewo - w niektórych schematach 4 i 1/4 w lewo.
Sliding stop — zatrzymanie konia z galopu, koń powinien pochylić zad, wyciągnąć szyję i prześlizgnąć się na tylnych nogach (im dalej tym lepiej). Właśnie do tej figury reinerzy zakładają swoim wierzchowcom ochraniacze na tylne nogi.
Cofanie — cofnięcie konia o minimum 3 metry.


reining

TRAIL

Typowy tor traila wymaga od konia i jeźdźca:

- otwierania i przejazdu przez małe bramki bez zsiadania,
- przechodzenia przez mostki,
- przekraczania układu drążków w stępie, kłusie i galopie
- cofania, często że skręcaniem w trakcie sidepassów, często nad drążkiem
- skręcania na przodzie lub zadzie w ograniczonym obszarze tolerowania niektórych przedmiotów, mogących przestraszyć konia, takich jak foliowe torebki lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Koń jest sprawdzany we wszystkich trzech chodach w trakcie przejazdu toru.

Dodatkowe przeszkody lub próby mogą obejmować:

- chodzenie po plandece lub przez wodę
- pozostawianie konia w miejscu (podczas gdy jeździec odchodzi na bok)
- stęp, kłus lub galop w bardzo ciasnych zakrętach, takich jak slalom między pachołkami
- małe skoki (zwykle poniżej 50 cm, gdyż jeździec siedzi w westernowym siodle i nie może łatwo przyjąć skokowej pozycji).

trail

BARREL RACING

Koń i jeździec próbują w jak najkrótszym czasie ukończyć przejazd dookoła beczek.  Obecnie jest to jedna z głównych dyscyplin szybkościowych na zawodach westernowych, rozgrywanych na całym świecie przez obie płci. Konkurencja łączy w sobie wysportowanie konia i umiejętności jeźdźca w bezpiecznym i zakończonym sukcesem manewrowaniu między trzema beczkami (zazwyczaj mającymi około 200 litrów) rozmieszczonymi w trójkącie na środku areny.

barrel